دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

نتایج "مسابقه آیا می دانید نهج البلاغه از کیست؟" اعلام شد.

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۵/۶ | 
Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

" نهج‌البلاغه مرهمی است بر دردهای جان‌کاه بشریت. 

نهج‌البلاغه داروی موثر برای تلطیف روح انسان‌ها و مبارزه با خوشونت‌ها. 

نهج‌البلاغه درختی است بی‌خزان که بر شاخسار آن هرگونه میوه‌ای در هر وقت و زمان وجود دارد. 

نهج‌البلاغه اثری است به درخشندگی آفتاب، به لطافت گل، به قاطعیت صاعقه، به غرش طوفان و برق، به تحرک امواج، و به بلندی ستارگان دور دست بر اوج آسمان‌ها ! 

سخن از نهج‌البلاغه و برتری آن، پس از قرآن و سخنان پیامبر (صلّی الله علیه و آله )؛ بر سایر گفته‌ها و اندیشه‌ها، سخنی است در ردیف توضیح واضحات و موضوعی است که هیچ محقق اسلامی و غیر اسلامی، در شرایط کنونی خود را نیازمند به بحث پیرامون آن نمی‌بیند. 

کلمات امیرالمؤمنین ـ علیه السّلام ـ از قدیمترین ایام با دو امتیاز همراه بوده است و با این دو امتیاز شناخته ‌شده است: یکی فصاحت و بلاغت، و دیگری چند جانبه بودن و به اصطلاح امروز چند بعدی بودن است. هر یک از این دو امتیاز به تنهایی کافی است که به کلمات امیر مؤمنان علی ـ علیه السّلام ـ ارزش فراوان بدهد، ولی توأم شدن این دو با یکدیگر یعنی این که سخنی در مسیرها و میدان‌های مختلف و احیانا متضاد رفته و در عین حال کمال فصاحت و بلاغت خود را در همه آنها حفظ کرده باشد، سخن امیرالمومنین علی ـ علیه السّلام ـ در حد وسط کلام مخلوق و کلام خالق قرار گرفته است و درباره‌اش گفته‌اند: «فوق کلام المخلوق و دون کلام الخالق.» کشش و جاذبه نیرومند خطبه‌ها، نامه‌ها، کلمات قصار علی ـ علیه السّلام ـ در نهج‌البلاغه کاملاً محسوس و قابل لمس است.

مهم این است که بدانیم چرا و به چه دلیل نهج‌البلاغه چنین کششی را دارد که ارواح قلوب را به تسخیر خود در می‌آورد، تا آن‌جا که آشنائی با این کتاب مسیر فکر و زندگی جمعی را دگرگون ساخته و فصل نوینی از حیات و زندگی آمیخته با آگاهی وسیع و احساس مسئولیت، و جذبه لطیف عرفانی برای آن‌ها فراهم ساخته است."

 

مسابقه آیا می دانید نهج البلاغه از کیست؟ به همت کانون بسیج جامعه پزشکی دانشگاه طی سه مرحله شامل مرحله اول از میلاد امیرالمؤمنین تا میلاد منجی عالم بشریت، مرحله دوم از میلاد صاحب الزمان(عج) تا اول ماه مبارک رمضان و مرحله سوم از ابتدای ماه مبارک رمضان تا شهادت امیرالمؤمنین برگزار گردید.

در هر  مرحله 30 سوال تستیکد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 198 بار   |   دفعات چاپ: 38 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر