دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
AWT IMAGE
AWT IMAGE

img_yw_news
دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶

اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۶، سال جدید را سال «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» نام‌گذاری کردند. ..

ادامه...

img_yw_news
دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶

مروری بر کلیدواژه‌های مهم بیانات رهبر انقلاب در پیام نوروزی

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام نوروزی خود به مناسبت فرارسیدن سال ۱۳۹۶ ضمن اشاره به برخی شادی‌ها و تلخی‌های سال گذشته پرداختن به دو موضوع «تولید داخلی» و «اشتغال» را به عنوان اولویت‌های اصلی در مجموعه‌ی «اقتصاد مقاومتی» مطرح کردند. ..

ادامه...

img_yw_news
دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶

پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۶

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۶، سال جدید را سال «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» نام‌گذاری کردند. ..

ادامه...

img_yw_news
یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵

سوگواره کوثر با یادی از شهدای گمنام برگزار گردید

"سوگواره کوثر با یادی از شهدای گمنام " به مناسبت شهادت بانوی دو عالم خانم فاطمه زهرا (س) به همکت کانون بسیج جامعه پزشکی دانشگاه در تاریخ 11 اسفندماه 1395 در مرکز همایش های رازی برگزار گردید. ..

ادامه...

img_yw_news
سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵

برگزاری دوره آموزشی مدیریت رفتار اسلامی ویژه حلقه های صالحین در جوار بارگاه ملکوتی علی ابن موسی الرضا (ع)

برنامه زیارتی و آموزشی مدیریت رفتار به سبک اسلامی ویژه حلقات صالحین و مدیران کانون های بسیج جامعه پزشکی تابعه دانشگاه در جوار بارگاه ملکوتی علی ابن موسی الرضا (ع) در هتل مائده مشهد از تاریخ 25بهمن ماه لغایت 30بهمن ماه سال جاری برگزار گردید. ..

ادامه...

مقدمه و تاریخچه


مقدمه
در بهمن ماه ۱۳۵۷ هنگامیکه انقلاب اسلامی پا به عرصه ی وجود گذاشت با توجه به تصویر جدیدی که از انقلاب ارائه نمود، تعجب جهانیان را به گونه ای برانگیخت که همه ی نظر ها را معطوف خود ساخته و تحلیل و تفسیر بسیاری از تحلیلگران سیاسی را دچار تغییرات اساسی نمود.
در میان تمامی ویژگی هایی که این تحول عظیم به دنبال داشت، نقش برجسته ی سه عامل دین، رهبری و حضور فعال، پرشور، فراگیر و قدرتمند مردم به عنوان مهمترین و مؤثر ترین عوامل پیروزی انقلاب، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد. مبارزه با استکبار، مبارزه با ظالم، دفاع از مظلوم، عدالت خواهی و حق طلبی و یاری ستم دیدگان نیز از دیگر ویژگی های این انقلاب مردمی به شمار می روند.
در واقع همین ویژگی ها بود که انقلاب اسلامی را از سایر انقلاب ها متمایز ساخت و سبب گردید از همان ابتدای کار، دشمنی های پنهان و آشکار علیه نظام نوپای ایران اسلامی آغاز گردد. اما هم چنانکه انتظار می رفت معمار و بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) با تبیین استراتژی بزرگ مردم محوری و تعیین نقش مردم در مشارکت برأی سازندگی کشور و دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی، با صدور فرمان تاریخی خود مبنی بر تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی، یکی از مستحکم ترین و قوی ترین نیروهای دفاعی را قبل از شروع رسمی هرگونه تهدید، در برابر دشمنان نظام ایجاد نمود، به طوریکه این تشکل مردمی به راحتی توانست به عنوان یک نیروی بازدارنده مناسب و قوی در برابر هزاران تهدید و توطئه ی دشمن در شرأیط مختلف وارد عمل شده و به مقابله ی مؤثر با تهدیدات دشمن بپردازد.

زمینه ها و عوامل شکل گیری بسیج
مطالعه سطحی و نگاه اولیه به موضوع می گوید پس از اینکه مرکز فساد و جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام در ۱۳ آبان همان سال به تصرف در آمد که به تعبیر امام (ره) انقلاب دوم نام گرفت. حضور ناوگان آمریکا در خلیج فارس چهره واقعی به خود گرفت و در نتیجه خطر حمله آمریکا به جمهوری اسلامی بسیار جدی بود و در چنین زمان حساسی کشور نیازمند بسیج عمومی بود که با صدور فرمان و عباراتی بسیج ساز به ویژه “ مملکتی که بیست میلیون جوان دارد بیست میلیون تفنگدار داشته باشد ”. آمادگی تمامی اقشار خصوصاً جوانان را برأی رویارویی و مقابله با حمله احتمالی آمریکا را به دنبال داشت داشت و ارتشی که در این موقعیت از ثبات و آرامش و توازن رزمی کافی برخوردار نبود، با پشتوانه نیرو های مردمی تقویت شد.
مطالعه عمیق ترنشان می دهد عوامل و حوادث دیگری در شکل گیری بسیج مستضعفین نقش داشته اند که حائز اهمیت است که صرفا به حوادث همزمانی تأسیس بسیج اشاره ندارد، بلکه به زمان های قبل و زمان های بعد مربوط می شود. حوادث زمان قبل را می توان حوادث داخلی دانست که در این مقطع از انقلاب بسیار خطر ساز بوده است و حوادث احتمالی آتی حوادث سیاسی، اجتماعی و امنیتی کشور های خارجی علیه ایران و نا امنی های درون کشوری می باشد.
“ توطئه هایی از قبیل طرح خود مختاری در کردستان، جنگ مسلحانه در سنندج، آشوب در زاهدان، خرابکاری در خوزستان، انفجاری که تحت عنوان خلق عرب راه افتاده و مسئله لوله های نفتی، تشنج خلق مسلمان در تبریز، تروریسم فرقان، نیرنگ های منافقین، فدائیان ضد خلق و اقداماتی که نوکران جیره خوار شرق توده ای داشتند، خیلی از آن ها اقدامات عجیب وغریبی داشتند … و صد ها و ده ها جریان دیگر، انفجار های خونبار، ترور های پی در پی چهر های برجسته ومبارز انقلاب، حتی ترور عناصر مومن به انقلاب، و جریان های بزرگی به عنوان براندازی، راه اندازی کردند و حوادث بعدی مثل جریان گنبد، جریان جنگل آمل، جنگل ماسوله گیلان، آنجا گروه های اشرف دهقان رفته بودند که ما آن روز ها دنبال پی گیری مسائل و مقابله با آن ها بودیم. از این مسائل که بگذریم تجاوز آشکار آمریکا، جریان طبس، توطئه چندین کودتا، محاصره های اقتصادی، تبلیغات سمپاشی جهانی علیه ایران و نهایتا جنگ تحمیلی و موارد دیگری که در خاطرم نیست همه واکنش سریع و انتقام گیری امپرالیسم جهانی از بزرگ ترین رویداد های بشری در انقلاب اسلامی ما بود. هیچ شبهه ای ندارم و هیچ کس ندارد به هر حال اعلام آمریکا مبنی بر حرکت و دستوری که صادر کردند برأی حرکت ناوگان هایشان که بیایند خلیج فارس و اعلام کردند که ما در سواحل ایران نیرو پیاده خواهیم کرد … باید بگویم زمینه ساز این فرمان، این حوادث بود که پی در پی صورت می گرفت”. (مصاحبه با آقای رحمانی)
اگر ریشه های شکل گیری بسیج را صرفا در زمان گذشته جستجو کنیم که وجود احزاب و گروه ها و عدم کارأیی یا مردمی و همگانی نبودن نهاد های انقلاب باعث وجود نهاد مردمی چون بسیج شده است تا با تکیه بر مردم بتواند جوانان را از فریب گروه های غیر انقلابی نجات دهد، از استدلال کافی برخوردار نمی شویم. و اگر مانند بسیاری از افراد (دست اندکاران بسیج، شخصیت های سیاسی و شخصیت های نظامی) ریشه شکل گیری بسیج را در زمان حال کنکاش کنیم که حوادثی در همان ماه ها اتفاق افتاده است از جمله حوادث ۱۳ آبان و تصرف لانه جاسوسی آمریکا و حادثه لشکرکشی آمریکا به منطقه خلیج فارس، در اینصورت نیز دچار اشتباه فاحش می شویم زیرا اگر جمهوری اسلامی می توانست از این دو حادثه بزرگ جان سالم بدر می برد دیگر نیازی به استمرار بسیج نبود و اگرچنین حادثه ای اتفاق نمی افتاد فلسفه بسیج نیز زیر علامت سوال قرار می گرفت.


آدرس: بزرگراه همت ،‌جنب برج میلاد ،‌ساختمان ستاد مرکزی طبقه ششم

تلفن : ۸۸۶۲۲۶۲۱
basij@iums.ac.ir

  • تماس با ما
  • تماس با ما
  • تماس با ما
  • تماس با ما

متن

متن

متن

متن